Zakup mieszkania a przebieg wyceny nieruchomości

Utrzymujące się od prawie 3 lat niskie stopy procentowe, a co za tym idzie tanie kredyty, a także obawa przed wzrostem cen nieruchomości zachęcają Polaków do zakupu mieszkania. Część mieszkań przyszli właściciele nabywają jako inwestycję – mieszkania pod wynajem, jednak znaczna większość mieszkań nabywana jest w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zarówno przed jedną, jak i przed drugą grupą kupujących pozostaje pytanie – czy kupić mieszkanie w stanie deweloperskim w nowym budynku wielorodzinnym, czy tez kupić nieruchomość na rynku wtórnym i ewentualnie wyremontować je przed zamieszkaniem lub wynajęciem. Jedno jest pewne – aby kupić mieszkanie musimy posiadać dużo oszczędności bądź wspomóc naszą inwestycję kredytem hipotecznym. Bank, który wybierzemy ze względu na najkorzystniejsze warunki kredytowania poprosi nas o dostarczenie operatu szacunkowego wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego. Niektóre banki posiadają swój dział, który wycenia nieruchomości bądź zlecają wycenę nieruchomości rzeczoznawcom, z którymi współpracują. Jednak w większości przypadków to my, nabywcy decydujemy kto sporządzi dla nas wycenę mieszkania.

Istotne jest, aby wybrany przez nas rzeczoznawca majątkowy ukończył tzw. kurs bankowy oraz znajdował się na tak zwanej „liście bankowej”.

Rzeczoznawca majątkowy w celu sporządzenia operatu szacunkowego będzie musiał uzyskać dostęp do dokumentów dotyczących przedmiotowej nieruchomości. Obowiązkiem wyceniającego są również oględziny mieszkania, które pragniemy kupić, więc jeśli nabywamy nieruchomości z „drugiej ręki” to obecny właściciel lokalu mieszkalnego powinien udostępnić mieszkanie rzeczoznawcy. Oględziny trwają przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności charakterystyki nieruchomości. Rzeczoznawca zadaje właścicielowi pytania dotyczące stanu techniczno-użytkowego mieszkania oraz budynku, w którym znajduje się lokal.

Następnym krokiem wyceny mieszkania jest wykonanie analizy rynku nieruchomości przez rzeczoznawcę, w którym bada się stan prawny lokalu. Po analizach i zebraniu wszystkich dokumentów i informacji rzeczoznawca majątkowy przygotowuje operat szacunkowy, który jest opinią o wartości nieruchomości w zaciszu swojego biura. Sporządzenie takiego dokumentu zajmuje zazwyczaj do kilku dni. Klient otrzymuje kompletny dokument, który jest gotowy, aby dostarczyć go do banku, w którym planujemy „zaciągnąć” kredyt hipoteczny.

Szukasz dobrego Rzeczoznawcy Majątkowego w Warszawie? Skontaktuj się z nami!

Podobne wpisy