Sytuacja na rynku mieszkań w Warszawie
Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Warszawie oraz w jej najbliższych okolicach wciąż pozostaje w fazie bardzo dużej aktywności. Zarówno I, jak i II kwartał 2019 roku przynosiły nieustanne wzrosty cen – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jak obecnie prezentuje się sytuacja na Warszawskim i mazowieckim rynku nieruchomości?
Wzrastają średnie ceny za mkw.
Pod koniec 2019 roku możemy obserwować nieustanny wzrost średnich cen mkw. mieszkań w stanie deweloperskim na warszawskim i podwarszawskim rynku pierwotnym. Ciągły wzrost cen zauważalny jest także na rynku wtórnym, niemniej ze względu na nierzadko mniejsze ceny transakcyjne, dynamika wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym jest niższa od dynamiki wzrostu cen na rynku pierwotnym.
W samej Warszawie ceny mkw. na rynku mieszkaniowym wzrosły o 13,3% w I kwartale 2019 względem tego samego okresu w roku 2018. W bieżącym roku zwiększeniu uległa zmianie także różnica między cenami ofertowymi a transakcyjnymi, co oznacza, że kupujący nie akceptują wysokich cen ofertowych ustalanych przez sprzedających.
Mieszkania nieznacznie bardziej dostępne
W dużych miastach, a zwłaszcza w stolicy, wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań uległ nieznacznemu zwiększeniu względem roku poprzedniego. Wskaźnik ten określany jest na podstawie średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i w I kwartale 2019 roku zwiększył się względem minimum notowanego w III kwartale 2007 roku o 0,32 mkw. (tj. o 70%).
Co więcej, wskaźnik maksymalnej dostępności kredytu mieszkaniowego wzrósł wraz z kredytową dostępnością mieszkania dla przeciętnych gospodarstw domowych. Głównym motorem napędowym tej zmiany był wzrost wynagrodzeń.
Bardziej rygorystyczna polityka kredytowa
Instytucje bankowe udzieliły w I kwartale 2019 roku kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę oscylującą w granicy 11,9 mld zł, co stanowi wynik o 5,7% niższy względem IV kwartału 2018 roku oraz o 0,4% niższy niż w I kwartale roku ubiegłego.
Niższe kwoty kredytów spowodowane został zmodyfikowaniem kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych i choć banki zaostrzyły politykę kredytową w segmencie mieszkaniowym, to nie odnotowały mniejszego popytu.
Historycznie dużo nieruchomości mieszkalnych na rynku
Wartym odnotowania jest fakt, że zarówno w I, jak i w kolejnych kwartałach 2019 roku na polskim rynku mieszkaniowym pojawiło się rekordowo dużo lokali – zarówno zaplanowanych, jak i oddanych do użytkowania. Mimo dużej liczby mieszkań, oferta lokali gotowych do zamieszkania nieznacznie zmniejszyła się, a wskaźnik czasu sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym wzrósł.
Źródło: Raport NBP pt.: „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2019 r.”, czerwiec 2019
Szukasz Rzeczoznawcy Majątkowego? Napisz do nas!