proces-kupna-sprzedazy-nieruchomosci-w-trakcie-pandemii

Proces Kupna i Sprzedaży Nieruchomości w Czasie Epidemii

Pandemia koronawirusa na dobre zmieniła sposób funkcjonowania większości gałęzi gospodarczych oraz wymusiła na nas dostosowanie się do aktualnej sytuacji. Choć rynek nieruchomości zachowuje się wyjątkowo stabilnie i powoli reaguje na zmiany, to kupno i sprzedaż nieruchomości w trakcie epidemii uległo znaczącym zmianom jeżeli chodzi o sam proces.

Zamiast oględzin mieszkania, skorzystamy z wirtualnego spaceru

Jeszcze kilka miesięcy temu, gdy niestraszne było nam widmo koronawirusa, proces zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym sprowadzał się do odbycia oględzin, omówienia oferty z pośrednikiem, deweloperem lub właścicielem, a także z osobistym negocjowaniem cen i podpisywaniem umów.

Obecnie niemal wszystkie te działania zostały przeniesione do sieci. Deweloperzy oraz pośrednicy nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym coraz częściej udostępniają klientom wirtualne spacery, dzięki którym interesanci mogą dokładnie obejrzeć nieruchomość. Formalności również zostały przeniesione do sieci, a coraz popularniejszą formą kontaktu między stronami transakcji stały się wideokonferencje oraz rozmowy telefoniczne.

Kredyt również załatwimy zdalnie

Choć instytucje finansowe coraz rzadziej w obecnej sytuacji wydają decyzje kredytowe, to wciąż dbają o swoich klientów. Kredytobiorcy mogą załatwić wszelkie formalności i uzyskać kredyt bez wychodzenia z domu.

Proces kredytowy można odbyć zarówno bezpośrednio przy użyciu formularzy kontaktowych oferowanych przez bank, jak i skorzystać z pomocy online doradców i agentów kredytowych zapewniających wsparcie na każdym etapie starania się o kredyt.

Notariusze również dostosowali się do nowej rzeczywistości

Nabywając nieruchomość, należy pamiętać o istotnej roli notariusza w całym procesie zakupowym. Kancelarie notarialne dostosowały się do aktualnej sytuacji rynkowej oraz do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 marca i opartego na nim oświadczenia Krajowej Rady Notarialnej. Zgodnie z oświadczeniem KRN notariusze mogą zamknąć własne kancelarie bez uchybiania się od obowiązków służbowych. W przypadku jednak gdy kancelaria nie została zamknięta, notariusze muszą dopełnić wszelkich starań, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa sobie, swoim pracownikom oraz klientom.

W tym celu większość kancelarii notarialnych decyduje się na wdrożenie obsługi zgłoszeń online, wprowadzenie płatności bezgotówkowych oraz przeprowadzanie wszelkich czynności przygotowawczych do czynności notarialnych w sposób zdalny.

Czynności notarialne zgodnie z prawem muszą być przeprowadzane w obecności stron umowy. Wobec tego notariusze przygotowują harmonogramy podpisywania aktów prawnych tak, aby ograniczyć kontakt międzyludzki. Poza tym zabezpieczają się maseczkami chirurgicznymi oraz płynami do dezynfekcji rąk, a osoby prowadzące akt notarialny zachowują zalecaną odległość 1-1,5 metra od klientów.

Przeczytaj: Co to jest operat szacunkowy?

Wycena nieruchomości w czasie pandemii

Niestety, fizycznie niemożliwe jest sporządzenie wyceny nieruchomości bez wizji lokalnej. Niemniej, rzeczoznawcy naszego biura przeprowadzają wizję lokalną zgodnie z najnowszymi wymogami sanitarnymi oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jesteśmy wyposażeni w rękawiczki, maseczki oraz płyn dezynfekujący. Oględziny nieruchomości są ograniczone w czasie, a podczas wizji rzeczoznawca ogranicza dotykanie elementów wykończenia lokalu do niezbędnego minimum.

Poszukujesz bezpiecznego i rzetelnego operatu szacunkowego w Warszawie w dobie pandemii koronawirusa? Skontaktuj się z nami!

Podobne wpisy