Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Kupno i sprzedaż nieruchomości czy operat szacunkowy związany z jej kredytowaniem wymagają profesjonalnej wyceny nieruchomości sporządzonej przez odpowiednio uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Sprawdź, ile kosztuje wycena nieruchomości w Warszawie.

Co składa się na koszt wyceny nieruchomości?

Wycena nieruchomości może być przeprowadzana przy użyciu kilku podejść oraz metod, o których pisaliśmy w tym artykule: Jak przebiega wycena nieruchomości w Warszawie.

Niemniej ogólnie rzecz biorąc koszt usługi rzeczoznawcy majątkowego w Warszawie uzależniony jest od ilości oraz skomplikowania działań niezbędnych do wykonania prawidłowej wyceny. Zalicza się do nich m.in.: oględziny, uzyskanie dokumentacji, pozyskanie spisu transakcji niezbędnych do wykonania wyceny, analizę ksiąg wieczystych oraz innych dokumentów, wypisy i wyrysy z mapy ewidencyjnej oraz samo sporządzenie operatu szacunkowego.

Na podstawie powyższych działań wykonywana jest wycena mieszkania, domu, działki czy wycena nieruchomości komercyjnej lub obiektu użytkowego. Należy pamiętać, że nie ma ustawowo określonych kwot za wycenę nieruchomości, a każda cena ustalana jest przez rzeczoznawcę nieruchomości w sposób indywidualny, zależny od specyfiki poszczególnych zleceń i nakładu pracy rzeczoznawcy.

Ile kosztuje wycena nieruchomości w Warszawie? Orientacyjny cennik

Nakłady pracy rzeczoznawcy majątkowego z Warszawy zależne są przede wszystkim od rodzaju nieruchomości. Poniżej przedstawiamy typowe nieruchomości, dla których regularnie sporządzamy operat szacunkowy.

  • Wycena mieszkania – koszt wyceny lokalu mieszkalnego sporządzanej przez naszą kancelarię waha się w granicach 400-500 zł. Na koszt wyceny wpływa przede wszystkim lokalizacja nieruchomości, koszt uzyskania dokumentów, pracochłonność opracowania, cel wyceny czy skomplikowanie stanu prawnego mieszkania.
  • Wycena domu – wycena domu w naszej kancelarii kosztuje w granicach 800-900 zł. Wycena domu jest droższa od wyceny mieszkania, bowiem sam proces sporządzania wyceny jest dłuższy, bardziej pracochłonny i skomplikowany. Wycena domu w budowie (czyli nieruchomości gruntowej z realizowaną inwestycją) jest trochę droższa, a jej cena kształtuje się w granicach 900-1000 zł.
  • Wycena działki – wycena działki niezabudowanej kosztuje 500-700 zł. Podczas określania  wysokości wyceny brane są pod uwagę takie czynniki, jak m.in. jej lokalizacja, koszt uzyskania dokumentów do wyceny, koszt pozyskania baz cen transakcyjnych nieruchomości podobnych, stan prawny, cel wyceny i inne czynniki.
  • Wycena nieruchomości komercyjnej –  koszt wyceny nieruchomości komercyjnej wynosi w naszej kancelarii od 2500 zł. Jest to najdroższy w wycenie typ nieruchomości, ponieważ proces wyceny jest najbardziej skomplikowany i wymaga największych nakładów pracy.
  • Wycena lokalu użytkowego – wycena lokalu użytkowego jest podobna do wyceny nieruchomości komercyjnej ze względu na dochodowy charakter nieruchomości. Koszt wyceny lokalu użytkowego mieści się w granicach 500-800 zł, a budynku użytkowego od 1500 zł.

Wycena nieruchomości Warszawa – cennik

Chcesz poznać aktualny orientacyjny cennik rzeczoznawcy majątkowego? Znajdziesz go w tym miejscu. Jeżeli masz pytania, wątpliwości lub chcesz zlecić nam usługę przygotowania operatu szacunkowego, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Podobne wpisy