Czy warto sugerować się cenami ofertowymi z serwisów ogłoszeniowych przy wyliczaniu wartości nieruchomości?

Czy warto sugerować się cenami ofertowymi przy wyliczaniu wartości nieruchomości?

Czy warto sugerować się cenami z serwisów ogłoszeniowych podczas wyliczania wartości nieruchomości? Absolutnie nie warto. Sprawdź dlaczego!

Ceny ofertowe na portalach ogłoszeniowych zazwyczaj są zawyżone

Ceny oferowane w serwisach ogłoszeniowych są ustanawiane przez sprzedających lub biura pośredniczące w sprzedaży i często są zawyżone. Dzięki temu sprzedający lub pośrednik zyskują pewien bufor bezpieczeństwa podczas transakcji i osiągną o wiele większą cenę sprzedaży. Tym samym strona sprzedająca nieruchomość maksymalizuje swój zarobek na transakcji.

Warto wiedzieć, że na rynku nieruchomości ceny ofertowe rzadko kiedy są tożsame lub zbliżone do cen transakcyjnych. Warszawa pod względem różnicy cen transakcyjnych i ofertowych przoduje wśród wszystkich dużych aglomeracji w Polsce. Na rynku wtórnym różnice między ceną transakcyjną i ofertą lokali mieszkaniowych różnią się nawet o 17 proc. Na rynku pierwotnym różnica ta oscyluje w granicach zaledwie 4 proc.

Uwzględnij konflikt interesów

Dla sprzedającego jego nieruchomość zawsze będzie warta znacznie więcej niż dla kupującego. Spowodowane jest to odwiecznym konfliktem interesów między stronami transakcji. Jest to naturalne zjawisko występujące w każdej branży, w której istnieje strona kupująca i sprzedająca. Należy mieć je na uwadze. Pozwoli to przeprowadzić o wiele skuteczniejszy i korzystniejszy proces negocjacyjny.

Usługi rzeczoznawcy majątkowego pomogą ustalić wartość rynkową nieruchomości dla potrzeb ustalenia ceny sprzedaży, która będzie zadowalająca dla obu stron i przede wszystkim będzie bazowała na realnych wartościach nieruchomości z danej okolicy.

Warto negocjować cenę transakcyjną nieruchomości

Do negocjacji cenowych częściej dochodzi podczas transakcji na rynku wtórnym. W tym segmencie widoczna jest również o wiele większa różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi. Rynek pierwotny jest nieco bardziej oporny na negocjacje, a różnice w cenach są zdecydowanie mniejsze. Spowodowane jest to przede wszystkim polityką ceną prowadzoną przez firmy deweloperskie.

Podczas negocjacji zakupu nieruchomości istnieją duże możliwości negocjacji cen ofertowych i rzadko kiedy ceny te ustalane są na podstawie wyliczeń uprawnionych rzeczoznawców. Niemniej, zauważyliśmy, że trend ten stopniowo ulega zmianie. Ostatnio coraz więcej osób zgłasza się do naszej kancelarii ze zleceniem wyceny mieszkania do sprzedaży. Również chcesz zlecić nam wycenę własnego mieszkania, domu lub lokalu komercyjnego? Skontaktuj się z nami!

Podobne wpisy