Co robi rzeczoznawca majątkowy?

Co robi rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawcą majątkowym jest osoba szacująca wartości nieruchomości. Sprawdź, jakie uprawnienia posiada rzeczoznawca majątkowy, a także jakie są jego obowiązki.

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Zawód rzeczoznawcy majątkowego określony jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 1997 nr 115 poz. 741). Ustawa ta wskazuje uprawnienia zawodowe, wymagane wykształcenie, a także obowiązki i prawa rzeczoznawcy majątkowego.

Uprawnienia zawodowe uzyskiwane przez rzeczoznawcę majątkowego nadawane są mu z ramienia Ministra Infrastruktury po pozytywnym zaliczeniu egzaminu składanego przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną oraz po odbyciu rocznej praktyki zawodowej.

Rzeczoznawca majątkowy w Warszawie, Legionowie czy Pruszkowie i każdym innym mieście w Polsce musi posiadać wykształcenie wyższe magisterskie, a także, o ile nie miał tego w programie nauczania, ukończyć dodatkowo studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości.

Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

Zakres kompetencji rzeczoznawcy majątkowego jest dość szeroki i opiera się na szacowaniu, wycenie, opiniowaniu oraz doradztwie nieruchomości wszystkich typów. Podczas swojej pracy rzeczoznawca precyzyjnie dobiera dostępne narzędzia i metody zależnie od dokumentacji, rodzaju nieruchomości czy celu wyceny.

Wycena nieruchomości

Jednym z kluczowych elementów codziennej pracy, którą realizują rzeczoznawcy majątkowi z Warszawy i innych miast w Polsce, jest wycena nieruchomości wszystkich typów, tj. działek, mieszkań i domów, nieruchomości komercyjnych czy lokali użytkowych. Wycena nieruchomości to złożony proces, którego efektem jest powstanie operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości opracowaną na podstawie bardzo wielu czynników.

Sprawdź, ile kosztuje wycena nieruchomości.

Analiza rynku nieruchomości

Rzeczoznawcy majątkowi dokonują także analiz rynku nieruchomości. W ramach analiz przeprowadzane są dokładne badania lokalnych i krajowych rynków nieruchomości, trendów na nich panujących czy cen poszczególnych typów nieruchomości. Analizy rynków nieruchomości przeprowadza się głównie w celu opracowania raportów rynkowych w ramach procesów inwestycyjnych.

Poznaj aktualną sytuację na rynku mieszkań w Warszawie.

Doradztwo podczas zakupu lub sprzedaży nieruchomości

Rzeczoznawca nieruchomości w Warszawie świadczy również usługi z zakresu kompleksowego doradztwa podczas zakupu czy w trakcie sprzedaży nieruchomości. Usługi doradcze służą profesjonalnemu negocjowaniu cen ze sprzedającym lub kupującym podczas transakcji.

Poszukujesz usług rzeczoznawcy majątkowego w Warszawie? Poznaj ofertę naszej kancelarii!

Dowiedz się więcej na temat wyceny nieruchomości Warszawa, Legionowo, Pruszków!

Podobne wpisy