Analiza rynku domów mieszkalnych jednorodzinnych

Bazując na wieloletnim doświadczeniu w wycenach domów mieszkalnych, a także raportach dotyczących analiz rynku nieruchomości można wysunąć wniosek, że w ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości największym zainteresowaniem cieszyły się domy wolnostojące o metrażu ok. 150-160 m2. Popularnością wśród kupujących są domy parterowe z poddaszem użytkowym, a nabywcy dużo rzadziej decydują się na duże, wielopiętrowe domy wielopokoleniowe ze względu na wyższą cenę oraz wysokie koszty utrzymania takich nieruchomości. Dodatkowo takie budynki są często wykonane w starszej technologii, niemodernizowane pod względem  energetycznym.

Domy w zabudowie wolnostojącej są przeważnie o ok. 10%-15% droższe niż domy w zabudowie bliźniaczej lub w segmentach. Potencjalni nabywcy zwracali największą uwagę na cenę oraz lokalizację. Dla kupującego ważna jest droga dojazdowa, czy jest nieutwardzona czy też nawierzchnię stanowi kostka brukowa bądź asfalt. Wpływ na wybór nieruchomości ma też odległość od punktów usługowych i handlowych, szkół, przedszkoli, a także walory krajobrazowe.

W największych miastach najbardziej popularne są tzw. dzielnice willowe, gdzie zakup domu wymaga od nabywcy większych nakładów finansowych. Według raportów serwisów nieruchomości Polacy byli skłonni wydać na swój wymarzony dom od ok. 500 tys. zł do 1,9 mln zł, bo właśnie tyle wynosiły średnie ceny nieruchomości jednorodzinnych na rynku wtórnym.

Ze względu na stale rosnące ceny materiałów budowlanych i ogólny trend wzrostowy cen na rynku nieruchomości najpopularniejsze będą nieduże domy parterowe z poddaszem użytkowym.

Profesjonalna wycena domu

Wysokie ceny domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej przyczyniły się do rosnącej popularności wśród mieszkań i domów w zabudowie szeregowej. Tendencja ta dotyczy miast oraz aglomeracji miejskich. Szeregowiec łączy ze sobą zalety mieszkania oraz domu jednorodzinnego. To więcej niż mieszkanie w budynku wielorodzinnym, ponieważ przeważnie przynależy do niego większy taras bądź ogródek, dodatkowa powierzchnia w postaci poddasza do indywidualnej adaptacji, komórkę lokatorską i/lub garaż, do których dostęp mamy bezpośredniego z naszego segmentu. Z drugiej strony jest to świetna alternatywa dla osób, które chcą posiadać kawałek ogródka/tarasu, gdzie można wypić poranną kawę, ale nie trzeba spędzać w nim całego dnia na koszeniu trawy, jak to ma miejsce w przypadku domu jednorodzinnego wolnostojącego, który usytuowany jest przeważnie na działce o powierzchni od 500 m2 nawet do 2000 m2.

Interesuje Cię profesjonalna Wycena Domu w Warszawie lub okolicach? Zadzwoń lub napisz, Rzeczoznawca Majątkowy z FREEHOLD czeka na Twoj kontakt!

Podobne wpisy